Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İle İlgili Açıklama Uyeol
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İle İlgili Açıklama Uyeol
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İle İlgili Açıklama

YazarMesaj
Avuк@T
Mσdєяaтσя
Mσdєяaтσя
Avuк@T

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İle İlgili Açıklama Empty
MesajKonu: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İle İlgili Açıklama   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İle İlgili Açıklama Icon_minitimePtsi Nis. 13, 2009 8:10 pm

BASIN AÇIKLAMASI
Bazı basın yayın organlarında Gaziantep Hasan Ali Yücel Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Fatma Yakar ve Konya Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Erol Özdemir hakkında derslerde öğrencilere "Azrail ve Ölüm" konulu şiddet ve korku sahneleri içeren VCD izlettiği haberleri yer almaktadır.

Bakanlığımızca hazırlanıp uygulamaya konulan Ortaöğretim ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programları pedagojik ve din bilimsel yaklaşım üzerine inşa edilmiştir. Programın genel amaçları arasında;

* Dinin, Allah-insan ilişkilerini düzenleyen bir olgu olduğu, dinin evrensel barış kültürünün yerleşmesinde ve hoşgörü ortamının oluşturulmasında katkıda bulunabileceğini benimser.

* İnancını akılla bütünleştirir. Kendi dinini, örf ve âdetlerini olduğu kadar diğer insanların dinlerini, örf ve âdetlerini de saygı ve hoşgörü çerçevesinde değerlendirir.

* Dinin sevgi boyutunu fark ederek onun insan için vazgeçilmez bir öge olduğu, her şeye karşı sevgiyle ve olumlu yaklaşılması gerektiği bilincine ulaşır.

* Din ve ahlâkla ilgili konularda akılcı ve eleştirel yaklaşım sergiler.

* Dinin "hukukun üstünlüğünü" esas aldığını kavrar.

* Din alanında yetkin olan ile olmayanı ayırır.

* İnanma ve yaşama özgürlüğünün bilincine varır.

* Doğru dinî bilgiler ile batıl inanç ve hurafeleri ayırt eder.

* Dinin öğütleriyle, örf ve âdetlere dayalı sağlıksız dinî oluşumları ayırt eder.

* İslâm'ın barış dini olduğunu benimser.

* Küreselleşen dünyada dinin birleştirici bir rolünün olduğunu kavrar.
gibi evrensel değerleri içeren hususlara yer verilmiştir.

Programın genel amaçları yanı sıra öğrencilere kazandırılması gereken temel değerler içerisinde ise "Ölçülülük, güven, hakikat sevgisi, kardeşlik, estetik duyarlılık, hoşgörü, saygı-sevgi" gibi temel değerlerin öğrencilere kazandırılması hedeflenmektedir. Ayrıca hem ilköğretim hem de ortaöğretim programının kazanımları, ünite açılımları ve etkinlik örnekleri incelendiğinde genel amaçlara ve öğrencilerin içselleştirilmesi gereken değerlere yönelik hususların yer aldığı görülecektir.
Örgün eğitim kurumlarımızdaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin öğretimi sadece bilgi vermek amaçlı olup bu dersin pedagojik esaslar çerçevesinde verilmesi gerektiği program genelinde ısrarla vurgulanmıştır. Ayrıca programda öğrencileri yönlendirmeye ve uygulamaya yönelik herhangi bir hususa yer verilmemiş, dersin bilgilendirme şeklinde işlenmesi ile ilgili "Programın Uygulanmasına İlişkin İlke ve Açıklamalar" bölümünde öğretmenlere gerekli uyarılarda bulunulmuştur. Zaman zaman bu tür hadiselerin ortaya çıkması da düşündürücüdür.
Söz konusu haberlere konu olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin ders işlenişi esnasında programa aykırı VCD izlettirmeleri kişilerin bireysel uygulamaları olup doğru değildir. Bu tür materyallerin derste kullanılması programın ruhu ve genel amaçları ile de uyuşmamaktadır. Adı geçen öğretmenlerle ilgili benzer bütün olaylarda olduğu gibi Sayın Bakanımız Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK'in talimatıyla görevli bulundukları valiliklerce de gerekli inceleme başlatılmıştır.

Ne amaçla olduğu belli olmayan bu ve benzeri olaylar karşısında devletin ilgili denetim mekanizmaları geçmişte olduğu gibi bu gün de gerekli hassasiyeti göstererek inceleme ve soruşturma yürütmekte ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlemler yapılmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur...
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İle İlgili Açıklama
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hilelerle İlgili 15 Altın Öğüt...