"Okul Liderliğinin Geliştirilmesi" Konferansı Uyeol
"Okul Liderliğinin Geliştirilmesi" Konferansı Uyeol
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

"Okul Liderliğinin Geliştirilmesi" Konferansı

YazarMesaj
Avuк@T
Mσdєяaтσя
Mσdєяaтσя
Avuк@T

"Okul Liderliğinin Geliştirilmesi" Konferansı Empty
MesajKonu: "Okul Liderliğinin Geliştirilmesi" Konferansı   "Okul Liderliğinin Geliştirilmesi" Konferansı Icon_minitimePtsi Nis. 13, 2009 8:12 pm

Millî Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Başkent Öğretmenevi'nde, MEB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve OECD işbirliğiyle düzenlenen "Okul Liderliğinin Geliştirilmesi" konulu konferansa katıldı.

Konferanstaki konuşmasında, yönetim ve okul liderliği anlayışının değiştiğini belirten Bakan Çelik, 40-50 yıl önceki yönetim anlayışına göre, bugün ve yarının okullarını yönetemeyeceklerini söyledi.

Artık yönetimden çok "yönetişim" anlayışının hakim olduğunu ifade eden Bakan Hüseyin Çelik, modern yönetim anlayışında yöneticilere "lokomotif rolü" biçmenin doğru bir anlayış olmadığını bildirdi.

Bakan Çelik, şunları kaydetti: "Bir okul müdürü düşünün, birlikte çalıştığı her insanı, eğer o yönetime katmazsa, 'başarılı bir yönetici' demek değildir. Bir okulda, hademeden tutun teknik personele, idare memurlarından öğretmenlere, müdüre tüm okulun işleyişinde söz ve rol sahibi olanlar, bunun dışında okul aile birliği, öğrenciler, hepsi eğer bu halkanın içine dahil edilmiyorsa, eğer onların düşünceleri değer bulmuyorsa, orada başarılı bir yöneticilikten söz etmek mümkün değildir. Okul idaresi, tüm öğretmenler, yardımcı personel, veliler ve öğrencileri sürece dahil etmeyen, onlarla birlikte armonik bir çalışma sergilemeyen bir yönetici, asla başarılı bir yönetici değildir."

Okul liderliğinden söz edilirken, bir işletmenin liderliğinden söz edilmediğini vurgulayan Bakan Çelik, "Okulda insan, finans yönetimiyle birlikte aynı zamanda bilgi yönetimi de vardır" dedi.

OECD'nin bir çok ülkeyi kapsayan, okul idareceleri, öğretmenler ve öğrenciler üzerinde yaptığı araştırmaya değinen Bakan Çelik, "OECD, bu birikimi bizlerle paylaşıyor. Bu çalıştayın temel amacı budur. 21. yüzyılda okul liderliği nasıl olmalıdır, nasıl olmamalıdır? Bu soruların cevabını araştırdığımız zaman uluslararası bir tecrübeden yararlanacaksak, bu çalışma bizim için çok önemli bir veri oluşturacaktır" diye konuştu.

Bakan Çelik, günümüz insanının küresel şartlara göre yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Okulların modern çağın gerektirdiği bir anlayışla yönetilmesi, insan yönetiminin ve eğitiminin bu anlayışla yapılması, artık kesinlikle kaçınılmazdır" ifadesini kullandı.

2005 yılından itibaren her okulun müstakil bütçesi olduğunu anımsatan Bakan Çelik, Mayıs ayından itibaren bütün okullarda "e-bütçe" uygulamasına geçileceğini bildirdi.

Bakan Hüseyin Çelik, yöneticilik kabiliyetinin çok önemli olduğunu da belirterek, okul müdürleriyle ilgili yaptıkları yönetmelik değişikliğini hatırlattı.

Bakan Çelik, "20-30 yıl aynı okulda çalışan, o okulu kanıksayan, artık heyecanını yitirmiş olan arkadaşlarımıza 'mekan değişikliğinde ferahlık var' dedik. Ama ne yazık ki statükocu anlayış bundan da hoşlanmadı" dedi.

Konferansın açılışında konuşan Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Özdemir de, iki gün sürecek olan toplantının önemli bir eksikliği gidereceğini söyledi.

"Okul Liderliğinin Geliştirilmesi" Konferansı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Uzaydan dönenlere "yeşil elma"
» Fok "Ne için" *der; ben susarım.
» Metin2 Hile Seti "50 ADET" Hile Programı..!